Analizler

ALGI VE ÖRTÜLÜ OPERASYON DEŞİFRESİ: TÜRK DEMOKRASİ PROJESİ DERNEĞİ

...

Türkiye’ye karşı oluşturulan “Algı Seferlerinin” en örgütlü ve güncel organizasyonunu yeni kurulan Türk Demokrasi Projesi adlı dernek oluşturmaktadır. Dernek, detaylı olarak Türkiye Algı Merkezi tarafından deşifre edilmektedir. 

Turkish_project kullanıcı adıyla da sosyal medyada içerik üreten dernek, Türkiye’nin demokrasiden uzaklaştığını iddia ederek bu durumu takip etmeye ve önlemeye görevli bir yapı olarak hayata geçirildiğini belirtmektedir. 

Kuruluş Türkiye karşıtı dezenformasyon lobilerinin sık olarak gündeme getirdiği argümanları tekrarlamaktadır. Kuruluşun çalışmalarına göre Türkiye;


 • Komşularını tehdit etmiştir
 • Aşırı veya radikal grupları desteklemektedir
 • Etnik ayrımcılık ve baskıyı körüklemiştir
 • Çeşitli bölgelerde çatışmaları desteklemektedir
 • Terör operasyonları eleştirilmektedir


Türkiye’nin milli güvenlik politikasını ve savunma prensiplerini kendi belirlediği önceliklere göre oluşturması oldukça doğaldır. Ancak bu gibi algı kuruluşları nezdinde bu doğal durumlar bile kabul görmemekte ve propaganda/psikolojik savaşlara tabi tutulmaktadırlar. Kuruluşun yakından temasta bulunduğu kişiler ve kurumlar âdeta bir örümcek ağıyla birbirlerine bağlanmış bulunmaktadırlar. Kuruluşun faydalandığı isimler şunlardan oluşmaktadır: Aykan Erdemir: Bir dönem Türkiye’de milletvekilliği yapan ve güncel olarak kaçak durumunda bulunan Fetö’cü, ABD’de hazırlanan Türkiye karşıtı bazı raporlara katkıda bulunmuştur. Örneğin “ABD’de Ulusal Güvenliğinin Gelecekteki Yolu” başlıklı raporda Türkiye’ye ithamlarda bulunmasının yanı sıra Türkiye için yaşamsal öneme haiz olan mavi vatan kavramını itibarsızlaştırmış ve Türkiye’yi doğu Akdeniz’de saldırgan olmakla suçlamıştır. 


Amberin Zaman: Türkiye’de 2007 yılında başlatılan ve ekseriyetle asker kişileri kapsayan sonraki yıllarda tamamen Fetö operasyonu olduğu tescillenen davalarla ilgili tetikçilik yapmıştır. Taraf Gazetesinde de çalışan Amberin Zaman, Balyoz Kumpasını gerçek sivilleşme olarak övmüştür. Sonraki yıllarda bu haberleri Fetö’nün servis ettiğini açıklamıştır. 


Yavuz Baydar: Birleşik Arap Emirlikleri finansörlüğünde kurulan Londra merkezli Ahwal News’in yayın yönetmenliğini üstlenmiştir. Ahval, Türkiye karşıtı psikolojik harekât merciidir. Baydar aynı zamanda ulusal demokrasi Vakfı’nın sponsorluğunda platform 24’ü kurdurmuştu.  Platformu 24 geçmişte Taraf Gazetesi’nin bazı yazarlarını bünyesinde bulundurmaktadır bu ekibin desteklediği bazı Türk yazarlar ise yine Al Monitör bünyesinde yer almaktadır Al Monitor ise diyalogçu Jamel Daniel tarafından kurulmuştur. Al Monitor’un yayın yönetmenliğini Rothschild Vakfı’ndan yetişen Oryantalist (Fetö lideriyle röportaj yapmıştır) Vitaly Naumkin yürütmüştür. 


Axel Çorlu: Çalışmalarında her daim Türkiye’yi hedef almakla birlikte Türkler için çok önemli bir zafer olan Çanakkale Savaşı’nı sömürünün başlangıcı olarak işleyerek Türkiye’nin bu yapı üzerine kurulduğunu savunmakla her daim milli değerleri itibarsızlaştırıcı girişimlerde bulunmaktadır. 


Nick Ashdown: Türkiye ile ilgili provakatif çalışmaları yürüten araştırmacı Türkiye’de ki kişi adları üzerinden etnik ya da ideolojik saptamalarda bulunarak bölücü kışkırtıcı faaliyetleri gündeme getirmiştir. 


Ryan Gingeras: Amerikalı siyaset bilim profesörü Gingeras zorlama teorileri birbirine bağlayarak Türkiye ve “Derin Devlet” konularında çalışmalar ortaya koymaktadır. Gingeras genel olarak Osmanlı’dan Cumhuriyet’e intikal eden ve gayrı meşru faaliyetlerle yaşamını sürdüren bir yapının etkin olduğunu her daim gündeme getirerek “Devlet’i Derin Devlet Üzerinden Vurmak” konulu algı tetikçiliğini yapmaktadır. 


Nate Schenkkan: Aynı zamanda ABD politikaları doğrultusunda faaliyet gösteren FreedomHouse isimli kuruluşta görev yapmaktadır. Bu kuruluş hazırladığı raporlarda Türkiye’nin, Fetö ve Pkk ile mücadelesini hedef almış, Pkk destekçilerinden “Kürt Muhalifler”, Fetöcülerden ise “Gülen Hareketi Destekçileri” olarak bahsetmişti. 


Tuğba Tanyeri Erdemir: Fetö mensubu Aykan Erdemir’in eşidir ve Ahval gibi Türkiye karşıtı algı ve terör odaklarında sık olarak yer almaktadır. 


Nurcan Baysal: Diyarbakır Siyasal ve Sosyal Araştırmalar Enstitüsü kurucu üyesidir. Bu enstitü yerel diller, özerklik, “Çözüm Süreci” temalarını sık olarak gündeme getirmektedir. Kendisini aktivist olarak tanıtan ve tutuklu Kavala’nın yayınevinden kitaplar çıkartmıştır. Birleşmiş Milletler’in Diyarbakır merkezli bir kalkınma projesi için 37 milyon dolar ayırması üzerine projenin başına Nurcan Baysal getirilmeye çalışılmıştır. Kendisi bu göreve seçilmeyince ise Kavala ile beraber BM Genel Sekreteri’ne mektup yazarak “Kürt olduğu için seçilmedi ayrımcılık gördü” ifadeleriyle Türkiye’ye iftira atmışlardır. Şahıs Irak’ın kuzey bölgesini Güney Kürdistan olarak tanımlayarak, Türkiye’nin ise bir bölümünün Kuzey Kürdistan olarak adlandırılmak istenmesinin alt yapısını oluşturanlardandır. Dublin merkezli küresel bir organizasyon tarafından kendisine İnsan Hakları Ödülü verilmiştir. 


Steven Cook: Küresel organizasyon CFR mensubudur ve Türkiye’yi başta s-400 konusu olmak üzere itham edici makaleler kaleme almıştır. 


Sinan Ciddi: Georgetown Türk Araştırmalar Enstitüsünde görev yapmıştır. Fetö’nüm bütün argümanlarını “bilimsellik” ve “analiz” adı altında gündeme getirmektedir. Liyakatsız bir şahıstır. 


Gönül Tol: Ortadoğu Enstitüsü Türkiye Masası kurucusudur. Türkiye Cumhuriyeti’nin şahsi kimliğiyle sorunu olan şahıs Biden’ın Ermeni olaylarıyla ilgili “soykırım” ifadesini tam da Türkiye’nin ekonomik problemleri varken kullanmasını rasyonel olarak bulmuştur. 


Merve Tahiroğlu: Washington merkezli Foundation for Defense of Democracies (FDD) isimli kuruluşta görev yapmıştır. Bu kuruluşun başkanı ve başkan yardımcısı geçmişte tutuklu yargılanan Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Hakan Atilla’nın davasına hakim Richard Berman tarafından bilirkişi olarak kabul edilmişlerdi. FDD Türkiye panelinde ise Tahiroğlu, Fetöcü Aykan Erdemir’in yanı sıra Edelman gibi isimlerle bulunmuştu. 
Süleyman Özeren: Fetö’nün Polis Akademisi İmamları arasında olan Özeren hakkında yakalama kararı bulunmaktadır. 


SONUÇ


Türkiye karşıtı algı ve propaganda istihbari mercii “Düşünce Kuruluşu” “Türk Demokrasi Projesi” bünyesinde NeoConlar, Fetö mensupları, etnik ırkçılar, Türkiye Cumhuriyeti ile sorunu bulunan kişiler bulunmakla birlikte, bu kişiler aynı zamanda CFR, Uluslararası Kriz Grubu, Ortadoğu Araştırmaları Enstitüsü, FDD, P24, Ahval, Freedom House gibi kuruluşlarda görev yapmaktadırlar. Bu durumdan dolayı Türk Demokrasi Projesi adlı platform tam anlamıyla örgütlü ve ağları birbirine bağlı Algı-İstihbarat ve Dezenformasyon Projesidir. Bu örgütlü projeyle sistemi biçimde mücadele edilmelidir. 

Hakkında

 • Yazar
  Genel
 • 2021-07-01 17:48:37
 • İstihbarat
 • 199

İlgili Analizler

Twitter'de bizi @algimerkezi hesabını takip etmeyi unutma!

Hazırladığımız son derslerden anında haberdar olmak için twitter hesabımızı takip etmeyi unutma!


Takip Et