Analizler

CARİ İSTİHBARAT RAPORU: KKTC'DE BAŞLATILAN TÜRKİYE KARŞITI EYLEMLER

...

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde 19 Nisan tarihinde KKTC Barolar Birliği’nin yaptığı çağrıyla ‘’Yargı Bağımsızlığı’’ eylemleri düzenlenmiştir. Bu kapsamda gerçekleştirilen bu sivil itaatsizlik gösterilerinde tam olarak Türkiye Cumhuriyeti ve Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan hedef alınmıştır. KKTC Anayasa Mahkemesi’nin aldığı kararla Kuzey Kıbrıs’ta bulunan Kur’an kurslarının kapatılmasına yönelik girişim Türkiye Cumhuriyeti idarecileri tarafından tepkiyle karşılanmıştı. Bu durum Kuzey Kıbrıs’ta Türkiye ile ayrılıktan yana olan kesimlerin harekete geçmesine sebep olmuş ve demokratik gösteriler adı altında Küresel planlara destek veren eylemler gerçekleştirilmiştir.

Kur’an kurslarının kapatılmasında, Temmuz 2017’de Diyarbakır’da FETÖ’den gözaltına alınan sonrasında serbest bırakılan KKTC Din İşleri Başkanı Talip Atalay’ın ‘’paralel yapılanmasının’’ etkisinin olduğu Kuzey Kıbrıs’ta neredeyse gündeme bile getirilmemiştir. KKTC vatandaşı olan kişilere yönelik FETÖ soruşturmaları ise çok etkisiz olarak devam etmektedir. Örneğin KKTC vatandaşı olan yüzlerce FETÖ mensubunun dosyalarının yargı tarafından rafa kaldırılması Kuzey Kıbrıs baroları tarafından hiçbir şekilde protesto edilmemiştir. Bu haliyle genel olarak Kuzey Kıbrıs baroları idarecilerinin, Türkiye’nin geliştireceği her milli çözüm önerisine ve stratejisine yönelik eylemlerle harekete geçebileceği tarafımızca analiz edilmektedir.
 

Kudret Özersay'ın Kurduğu Halkın Partisi de eylemlere aktif destek vermiştir. Halkın Partisi'nin koalisyondan çekilmesiyle hükümet düşürülmüştü.

Hakkında

  • Yazar
    Genel
  • 2021-04-19 16:17:47
  • İstihbarat
  • 117

İlgili Analizler

Twitter'de bizi @algimerkezi hesabını takip etmeyi unutma!

Hazırladığımız son derslerden anında haberdar olmak için twitter hesabımızı takip etmeyi unutma!


Takip Et