Analizler

EREN ÖDEN: ASİMETRİK HARPLE MÜCADELE VE ÖZEL İSTİHBARATIN ÖNEMİNİ AKTARDI

...

Asimetrik Harple Mücadele Ofisi Genel Koordinatörü ve CEO’su Eren Öden, Türkiye’nin asimetrik harp önceliklerini sıraladı. Buna göre yeni dönemde; 

Biyolojik, kimyasal saldırılar

İnovatif Terör ve girişimleri

Siber Saha

New Age İnanç Misyonerliği

Doğal afetler sonrası oluşturulması muhtemel kaos ve kargaşa atmosferi

İtibar suikastleri

Kobay oluşturma ve zihin kontrol gibi alanlar asimetrik tehdit kat sayısı en yüksek alanlardır. Buna göre kamu-özel işbirlikleri ve yeni vizyonlar Türkiye’nin kurtuluş reçetesini oluşturacaktır. 

Öden’e göre pandemi sürecinde uzaktan eğitim sistemi yeni dijital dünyanın gerekliliğide olsa bu duruma ani yakalanması fırsat eşitsizliği oluşturmuştur ve kayıp bir nesil oluşma ihtimali de bulunmaktadır. Savunma Bakanlığı’nın tablet dağıtma projesini, ordunun sivil alana müdahalesi ve asker-sivil ilişkilerinin kırılganlığı bakımından olumsuz olduğunu ve ilgili bakanlıklar ile sivil toplumun inisiyatif yüklenip profesyonelleşme durumlarını yükseltmeleri gerektiğini vurgulamıştır. 

Son olarak ise Öden, kamuyouna verdiği mesajda : “ Mustafa Kemal, İstiklâl Harbinde Hattı müdafaa yok sathı müdafaa vardır o satıh bütün vatandır demişti. Bu aynı zamanda Türk Milletinin karakterini temsil eden askeri bir taktikti. Şu anda konvansiyonel harp şartları düşük ancak yine de her an savaştayız. Siber saldırılar, uzay saldırıları, zihin istilaları ve daha fazlası.. Satıhın vatan kabul edildiği anlayışımızda Düşük ve Yüksek yoğunluklu çatışmalar da her kurumu ve her vatandaşı etkileyecek düzeydedir. Artık tehdit yalnızca askeri değildir. Batı’da asimetrik harplere karşı vatandaş kolorduları ya da siber ordular oluşturuldu. Terminoloji askeri gibi görünse de sivil bir savunma aklını ifade etmekteydi. Bu gerekçelerle vatanın her karışında ve her insanında asimetrik tehditleri hissedeceğiz. Bununla mücadele için bilinç düzeyinin yanı sıra sivil ya da özel istihbarat şirketleri, askeri şirketler ve enstitüler önemli bir görevi ifa edeceklerdir. İşte bu gibi ulvi amaçlara yönelik olarak sorumluluğumuzu yerine getirmeye gayret edeceğiz” 

İfadelerine yer vermiştir. 

Hakkında

  • Yazar
    Genel
  • 2020-12-16 20:12:16
  • İstihbarat
  • 229

Twitter'de bizi @algimerkezi hesabını takip etmeyi unutma!

Hazırladığımız son derslerden anında haberdar olmak için twitter hesabımızı takip etmeyi unutma!


Takip Et