Analizler

FETULLAHÇI TERÖR ÖRGÜTÜ İLE MÜCADELE YÜKSEK KURULU OLUŞTURULMALIDIR

...

Türkiye’de Hdp’ye yönelik kapatılma davası açılması ve Hdp imamı olan bir milletvekilinin, vekilliğinin düşürülmesi sonucunda yurtdışında kaçak durumda bulunan Fetö mensupları organize bir biçimde yeni bir algıyı dolaşıma soktular. Buna göre Gergerlioğlu, Türkiye’nin büyük insan hakları aktivisti ilan edilmişti. Örneğin geçmişte tamamen Fetö organizasyonu olarak kurgulanan ve adına Türkler için çok önemli bir destan olan Ergenekon’un verildiği ve ekseriyeti asker kişileri kapsayan kovuşturma-tutuklama ile sonuçlanan davalar sırasında tutuklu olan sanıklardan Tuğgeneral Levent Ersöz rahatsızlandığında, Gergerlioğlu buna komplo imasında bulunmuş ve insanlıkla bağdaşmayan bir duruşu ortaya koymuştur. 

Fetö’nün bütün dezenformasyonlarını yurtiçinde dolaşıma sokarak legalleştirme stratejisinin aparatları olan ve demokrat-muhalif-sivil etiketlerini kullanan çevreler ise kara ve gri propagandaların yaygınlaşmasında önemli bir sorumluluğu üstlenmişlerdir. Fetö mensuplarının güncel algı yönetimleri analiz edildiğinde şu yönde sonuçlara ulaşabiliriz: 


  • Türk istihbaratı ve Türk idarecilerin ortak olarak şiddet eylemlerini tetikleyecekleri propagandası yoğun olarak işlenmektedir. Bu konuda amaç Türk milleti üzerinde müzmin bir çaresizlik ve buhran oluşturulmak istenmesidir. 
  • İç ve dış çevrelerin ortak algı operasyonlarının işaret ettiği üzere Ömer Faruk Gergerlioğlu, Nobel Barış Ödülü’ne aday gösterilebilir. Bu konuda Türkiye şimdiden gerekli lobi çalışmalarına başlayarak süreci engellemelidir. 
  • Israrla işlenen Türkiye’nin içine kapandığı ve Batılı ülkelerin Türkiye’yi cezalandırması gerektiği algısı ise yine karşı algılarla çürütülmek zorundadır. 

Sert güç konusunda Dünya’da ender ülkeler arasında bulunan Türkiye, yumuşak güç ve algı/psikolojik savaş operasyonlarında Fetö kadar etkin değildir.   Fetö’nün özellikle propaganda faaliyetleriyle mücadele ve karşı propaganda verilerinin üretilebilmesi için Fetullahçı Terör Örgütüyle Mücadele Yüksek Kurulu’nun oluşturulması gerekli hale gelmiştir. Kurul’a yargı yetkisinin verilmesi bu olayı Fetö mensuplarının sulandırması haline gelir ve zaten bu durum hukuki olmayacaktır. Ancak kurulun emniyet birimleri ( EGM-Jandarma-MİT) ile yakın çalışmada bulunması sağlanmalıdır. Propaganda ve istihbarat konusunda uzman kişilerden oluşacak kurul, Fetö mensupları ve sempatizanlarının cari algı yönetimleri ve söylemlerinin toplandığı kategorilere göre analiz edildiği havuz hüviyetiyle öne çıkmalıdır. Fetö mensuplarının dolaşıma soktuğu her bilgi ve bu bilgilerin karşılık gördüğü gazeteci-akademisyen-siyasetçi unvanlı kişiler de kurul tarafından tespit edilmeli ve haklarında oluşturulacak dosyalar emniyet güçlerine sunulmalıdır. 

Türkiye’nin, Fetö ile mücadelede en zayıf olduğu taraflardan biri yurtdışındaki lobi ve kuruluşlara yönelik gerçekleştirilen etkileme çalışmalarıdır. Fetö İle Mücadele Yüksek Kurulu’nun bu alana yönelik tavsiye niteliğindeki kapsamlı programı ise Türkiye’nin kamu diplomasisi faaliyetlerine oldukça olumlu katkıda bulunacaktır. 

Hakkında

  • Yazar
    Onur Dikmeci
  • 2021-03-19 12:45:16
  • Algı Yönetimi
  • 145

Twitter'de bizi @algimerkezi hesabını takip etmeyi unutma!

Hazırladığımız son derslerden anında haberdar olmak için twitter hesabımızı takip etmeyi unutma!


Takip Et