Analizler

KKTC CARİ İSTİHBARAT RAPORU: “BOZGUNCU PROVAKATÖRLER GRUBU”

...

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Türkiye karşıtı üretilen algı ve sert psikolojik savaşın merkez üsleri arasına girmiştir. KKTC’de yaşayan ve ekseriyeti Türkiye ile bütünleşmekten yana olan Türklerin iradesini hiçe sayan bu girişimler her seferinde üslubundaki çirkinlik ve itham dozajını yükselterek yeni ve farklı bir algı savaşına zemin hazırlamaktadırlar. Kendilerine “Raporluyuz Grubu” adını veren bir grup “Etkisiz Eleman” isimlerini ve sıfatlarını oldukça aşan ısmarlama raporlarla Alman istihbaratı tarafından kontrol edilen DW gibi yayın mecralarının ilgi odağı haline gelmiş bulunmaktadırlar. Bu grubun raporu genel olarak Türkiye’nin, KKTC seçimlerine müdahalede bulunarak istihbarat teşkilatı aracılığıyla gerekli baskıları oluşturdukları varsayımına dayanmaktadır. Bu raporu da Mustafa Akıncı’nın yakın çalışma arkadaşlarıyla görüşerek “Görüşme-mülakat-araştırma” tekniklerine dayalı bilimsel bir belge hüviyetiyle sunmak istemişlerdir. 

Raporu hazırlayanlar arasında adı bulunan Mine Yücel çeşitli mecralara verdiği demeçlerde Ulusal Birlik Partisi ve Parti’ye oy verenleri suçlayarak ihanete ve intihara sebep olduklarını belirtecek kadar tarafsızlığını yitirmiş ve güdümlü bir isimdir. Direktörlüğünü yürüttüğü Göç, Kimlik ve Hak Çalışmaları Merkezi proje temin faaliyetlerini Özgür Gazete Kıbrıs aracılığıyla yürütmektedir. Bu sanal gazetenin Genel Yayın Yönetmeni Pınar Barut, KKTC Cumhurbaşkanlığı seçim sonuçlarından itibaren çeşitli mecralara katılarak sürekli seçimlere şaibe karıştığı yönündeki asılsız ve şaibeli ifadeleriyle provokeye imza atmaktaydı. 

Raporu hazırlayanlar arasında ismi bulunan bir diğer kişi Abdullah Korkmazhan’dır.  Korkmazhan, Türk Deniz Kuvvetleri tarafından formüle edilen ve Türk karar vericileri tarafından uygulanan ve Milli Güvenlik Kurulu kararlarına da giren “Mavi Vatan” stratejisini bile hedef alan ve meselenin global tezler doğrultusunda halledilmesi gerektiğini savunan kimliğiyle öne çıkmıştır. 

Raporda ismi bulunan ve kendisine Sol Hareket Kurucusu olarak sıfat biçen Orhan Erönen sosyal-sanal medyadan tamamen Türkiye ve Türkiye-KKTC bütünleşmesine aykırı bir ortamı oluşturabilmek için psikolojik faaliyetlerini sürdürmektedir. 

Raporda ismi bulunan avukatlık mesleğini icra eden bölücü aktivist Mine Atlı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Kuzey Kıbrıs’a ziyaret gerçekleştirdikleri gün bir grup aktivistle sivil itaatsizlik eylemleri düzenlemiş ve Türkiye’nin KKTC Lefkoşa Büyükelçiliğine yürüyüş düzenleyerek elçiliği basma ve yağma girişiminde bulunmak istemişti. Bu girişimleri ise güvenlik güçlerince engellenmiştir. 

Raporda ismi bulunan Derya Beyatlı ise Türkiye’nin Kuzey Kıbrıs tezine başından beri karşı çıkarak “Tek Devlet” altında çözülmeci bir süreci destekleyen çalışmalara imza atmıştır. Kıbrıs Rum Lideri’ne aşırı sempati besleyen bu şahıs aynı hoşgörüyü kendi idarecilerinden esirgemiştir. 

Kendilerine “Raporluyuz Grubu” diyen bize göre ise “Bozguncu Provakatörler Grubu” olan bu oluşum hazırladıkları rapor ile ilgili özellikler genel olarak: 

  • KKTC Cumhurbaşkanlığı sürecini şaibeli ilan etmek istemişlerdir. 
  • Türk İstihbaratını küresel lobiler nezdinde sorumlu/suçlu ilan etmek istemişlerdir. 
  • Hazırladıkları raporda tamamen kişisel beklentilerini-kuruntularını ve Akıncı grubunun mensuplarını kullanmışlardır. 
  • Hazırladıkları rapor genel olarak FETÖ mensupları ya da aktivist etiketli Türkiye Cumhuriyeti Devleti muhalifi bazı TC uyruklu etki ajanları tarafından desteklenmiştir. SONUÇ VE TAVSİYE 


Bu raporun şu an için büyük bir etkisi olmayacaktır ancak benzer çalışmaların devam ettirileceği düşünülebilir. KKTC’de, TMT benzeri etkin psikolojik savaş ve silahlı mücadele yürütecek yeni ve aktif bir yapının mutlaka hayata geçirilmesi gerekmektedir. Pınar Barut’un Yönettiği Gazete Devlet Karşıtı Casusluk Faaliyeti SürdürmüştürFETÖ Mensubu Kaçak Şahısın Hayal Ürünü Rapora Dayanarak Türkiye’yi İtham Etme Gayreti 

Hakkında

  • Yazar
    Genel
  • 2021-06-11 19:40:36
  • İstihbarat
  • 686

Twitter'de bizi @algimerkezi hesabını takip etmeyi unutma!

Hazırladığımız son derslerden anında haberdar olmak için twitter hesabımızı takip etmeyi unutma!


Takip Et