Analizler

TÜRKİYE’DE Kİ ORMAN YANGINLARI SÜRECİNDE KULLANILAN BOZGUNCU BİR DEZENFORMASYON ÖRNEĞİ

...

Türkiye, orman yangınlarıyla mücadele ederken neredeyse her gün devreye sokulan psikolojik algılarla da mücadele etmektedir. Bu algıların en tehlikeli olanlarından birisi de Türkiye’de özellikle orman yangınlarının yaşandığı bazı mevkiilerde sivil vatandaşların yol keserek kimlik kontrolü - GBT (Genel Bilgi Tarama) yaptıklarıdır. 

Önleyici tedbirler kapsamında önleyici ekiplerin (polis-jandarma) yetkileri kapsamında bulunan uygulamayı başka mercilerin hele ki sivillerin yapmaları mümkün değildir. Belirli bölgelerde belirli noktalarda sivillerin yaptıkları kontrol, arama-tarama faaliyetleri Suriye ve Irak gibi devlet yapıları çökmüş ve iç savaş koşullarının oluştuğu ülkelerde görülmekktedir. 

Euronews’in geçtiği haber ise Türkiye’de sivil vatandaşların kimlik kontrolü yaptıklarına yönelik bir algıyı desteklemektedir ve kitlelerin akıllarına “Kurtarılmış Bölgeler” gibi yapıların oluşturulduğu gelmektedir. Oysa bir vatandaş üzerine vazife olmamakla birlikte  kimlik taraması yapmak istese bile kimlik numarasından genel adli duruma ulaşmasını sağlayacak bir sisteme sahip değildir. Euronews’in Yaptığı Haberi FETÖ’cüler DesteklemektedirProvokeyi Gerçekleştirip Vatandaşı Tahrik Eden Algı Aparatı Gazetecinin ProfiliAlgı Aparatı Gazetecinin(!) Youtube Profili Algı yönetimi içerikli habere konu olan kişi ise kimlik kontrolü yapmamakla birlikte polisi kimlik kontrolü yapmak için olay yerine çağırmış bulunmaktadır. 


İç ve dış odakların servis ettikleri ve Türkiye’yi kamu güvenliğini sağlayamayan ülke ilan etmeye yönelik girişimleri kurgulanmış bir dezenformasyonun parçasıdır. 


Hakkında

  • Yazar
    Genel
  • 2021-08-05 22:13:05
  • Algı Yönetimi
  • 158

İlgili Analizler

Twitter'de bizi @algimerkezi hesabını takip etmeyi unutma!

Hazırladığımız son derslerden anında haberdar olmak için twitter hesabımızı takip etmeyi unutma!


Takip Et